سکه طلا, سکه نیری

سکه امامی سال 86

سکه امامی سال 86
4.2/5 - (22 امتیاز)

سکه امامی سال 86

برای سرمایه‌گذاری یا معامله در بازار طلا باید با رایج‌ترین شکل آن در کشور ما یعنی سکه طلا آشنا باشید. به ‌این‌ترتیب می‌توانید هنگام تصمیم‌گیری برای اموری که حتی به‌صورت قیمت مستقیم به طلا وابسته هستند بهتر عمل می‌کنید. سکه امامی رایج‌ترین و جدیدترین شکل سکه در کشور است که سکه امامی سال 86 در حال حاضر پرتقاضاترین نوع آن است و قیمت بالایی دارد.

این سکه در کشور ما تقاضای زیادی دارند و قیمت‌گذاری روی آن‌ها گاهی به‌صورت هیجانی است. این موضوع به‌ویژه در زمان‌هایی که قیمت طلا ناگهانی تغییر می‌کند بیشتر می‌شود. افراد زیادی در این شرایط به سمت این سکه هجوم می‌برند اما دلیل آن چیست؟

درصورتی‌که قصد دارید همه چیز را راجع به سکه امامی سال 86 بدانید تا انتها این مقاله را دنبال کنید.

 

سکه امامی سال 86: تاریخچه ضرب در کشور

سکه بهار آزادی در کشور ما به دو صورت وجود دارد که شامل طرح جدید یا امامی و طرح قدیم است. از سال 1358 تا 1370 ضرب سکه با طرح متفاوتی بود که به‌عنوان سکه بهار آزادی طرح قدیمی شناخته می‌شود. طرح قدیم مزین به نام امام علی (ع) در یک سمت و تصویر بارگاه امام رضا (ع) در سمت دیگر بود. از سال 1370 به بعد ضرب سکه بهار آزادی طرح جدید یا امامی شروع شد و تا امروز ادامه دارد.

سکه‌های طرح جدید اولین‌بار در سال 1370 و به‌دنبال مصوبه هیئت دولت برای یادبود امام خمینی (ره) به وجود آمدند. در یک سمت آن‌ها تصویر امام و در سمت دیگر تصویر بارگاه ایشان به همراه عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی بود. اندازه و ابعاد این سکه‌ها نسبت به طرح قدیم هیچ تغییری نکرد و با 22 میلی‌متر قطر و 8.133 گرم وزن ضرب شدند. عیار سکه‌ها هم ثابت بود و با عدد 22 نشان داده می‌شود پس به‌ این‌ترتیب تنها تفاوت در ظاهر بود.

سکه امامی سال 86 چه تفاوتی با سایر سکه ها دارد؟

از سال 1370 تا 1385 هر سکه که ضرب می‌شد به همراه تاریخ بود؛ یعنی سال ضرب سکه بر روی آن قرار می‌گرفت. به‌این‌ترتیب هرچه زمان سکه جدیدتر بود قیمت آن هم به دلیل تقاضای بیشتر بالاتر بود. از سال 1386 سیاست بانک مرکزی تغییر کرد و سال ضرب سکه تا سال 1391 دیگر روی آن نمایش داده نمی‌شد. پس از این تغییرات، سکه امامی سال 86 با 90 تفاوتی از نظر سال ضرب ندارد زیرا اصلاً عددی روی آن‌ها درج نشده است.

این سکه‌ها به‌عنوان سکه امامی سال 86 شناخته می‌شوند و همانطور که گفته شد، سکه‌های بهار آزادی طرح جدیدی هستند که در سال 1386 تا 1391 ضرب شده‌اند. با این کار ارزش آن‌ها از نظر سال ضرب ثابت در نظر گرفته می‌شود در نتیجه تقاضا برای آن‌ها به‌نوعی کنترل می‌شود.

آرشیو قیمت سکه بهار آزادی در سال 1400

تفاوت سکه امامی 86 در چیست؟

قبلاً توضیح دادیم که سکه امامی به دلیل عمر کمتر و خریدوفروش بیشتر نسبت به سکه طرح قدیم قیمت بالاتری دارد. این تغییر قیمت فقط و فقط به دلایلی است که گفته شد و اصلاً تفاوتی از نظر عیار، وزن و ابعاد وجود ندارد. با وجود این توضیحات، چرا سکه امامی سال 86 نسبت به سکه‌های امامی دیگر قیمت بالاتری دارد؟

 بسیاری ادعا می‌کنند که دلیل این موضوع تنها تقاضای بالاتر برای آن است و دلیل منطقی دیگری پشت آن وجود ندارد. با این توضیحات، برای تقاضا هم یک دلیل منطقی وجود دارد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

خرید و فروش سکه طلا

سکه‌ها به‌مرورزمان ممکن است ضربه بخورند و به آن‌ها آسیب‌هایی مثل خط‌وخش برسد. به همین دلیل هرچه تاریخ ضرب سکه نزدیک‌تر باشد یا به عبارتی عمر آن کمتر باشد تقاضا بیشتر است. در سال‌های 86 تا 91 سکه 86 جدیدترین و به‌روزترین نوع سکه شناخته می‌شد و مردم هم تقاضای بیشتری برای آن داشتند. دلیل هم واضح بود زیرا همه دوست دارند پول خود را به یک دارایی به‌روزتر تبدیل کنند.

در این سال‌ها قیمت‌گذاری بین سکه سال 86 با سال‌های قبلی تفاوت داشت و نیاز به کنترل بازار بود. تمام این‌ها در شرایطی بود که هیچ تفاوتی با انواع دیگر نبود و شرایط بازار به دلیل تقاضای بالا تغییر کرده بود. انواع دیگر سکه مانند نیم‌سکه، ربع‌سکه و سکه یک گرمی هم شرایط مشابهی داشتند. این سکه‌ها هم همگی از نظر عیار مشابه بودند و بین امامی و طرح قدیم تفاوتی وجود نداشت.

قیمت سکه امامی 86 (امروز)

قیمت سکه امامی 86

نمایش قیمت لحظه ای سکه امامی 86 در تاریخ امروز

روش محاسبه قیمت

برای محاسبه قیمت طلا باید قیمت اونس جهانی را در نظر گرفت و آن را در قیمت دلار یا هر ارز دیگر که با آن محاسبه می‌شود ضرب کرد. با این کار عددی به دست می‌آید که قیمت طلا بر اساس آن ارز است. این قیمت بر اساس هر ارزی که باشد تبدیل به ریال می‌شود و قیمت سکه به دست می‌آید. به ‌این‌ترتیب علاوه‌بر قیمت اونس جهانی، باید قیمت برابری ارزهای دیگر با ریال را در نظر گرفت. علاوه‌برآن مبلغی هم برای حق ضرب سکه توسط بانک مرکزی در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت سکه امامی 86 با سکه طلا طرح قدیم چیست؟

چرا سکه امامی نسبت به سکه آزادی پر طرفدار‌تر است:

 

قیمت سکه امامی در تاریخ 7 فروردین 1400

در این مقاله درباره سکه امامی سال 86 توضیح دادیم و گفته شد که چه نقشی در تاریخچه ضرب سکه در کشور دارد. همچنین روش محاسبه قیمت هم توضیح داده شد.

بهترین مرکز خرید و فروش سکه امامی در هفت حوض

قیمت سکه امامی سال 86 در مورخ 7 فروردین 1400 در بازار تهران با قیمت 12میلیون و 420هزار تومان معامله شد. همچنین سکه قدیم با قیمت 12 میلیون تومان، سکه نیم بهار آزادی 7.200.000 و ربع بهار آزادی 4میلیون تومان قیمت گذاری شد.

قیمت سکه امامی سال 86

برای خرید سکه امامی سال 86 به سکه نیری مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

6 دیدگاه در “سکه امامی سال 86

 1. سیما ریاضی گفت:

  کدام سکه در زمان خرید ضرر کمتری داره؟

  1. ابراهیمی گفت:

   چه سکه ایی کمترین ضرر را دارد؟

   1. مسعود گفت:

    طرح قدیم.‌چون حبابش کمتره

 2. سید محسن طباطبایی گفت:

  خیلی عالی، موفق و پیروز باشید

  1. ابراهیمی گفت:

   چه سکه ایی کمترین ضرر را دارد؟

 3. ncdk گفت:

  خیلی داره بالا میره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *