سکه طلا, سکه نیری

نمودار قیمت طلا و سکه بهار آزادی

نمودار قیمت طلا و سکه بهار آزادی
Rate this post

نمودار قیمت طلا و سکه

مقدمه در رابطه با نمودار قیمت طلا و سکه

از زمان قدیم تا به امروز طلا و سکه از جمله کالاهای با ارزشی بوده‌اند که بسیار مورد توجه انسان‌ها بودند. این کالای ارزشمند به‌عنوان وجه رایج داد و ستد درطول تاریخ ایفای نقش می‌کرد.

طلا در سرتاسر جهان دارای معادنی است که تا به امروز کشف و مورد بهره برداری قرار گرفته‌اند.

در واقع می‌توان گفت که میزان طلای موجود در جهان ثابت است و بر میزان آن افزوده نخواهد شد. اما این‌موضوع بر ارزش طلا تأثیری نداشته و از ارزش این کالا نخواهد کاست.

قیمت سکه و طلا هرروز در ایران دچار تغییر می‌شود. بنابراین در این مقاله به شما نحوه‌ی خواندن نمودار قیمت طلا و سکه را خواهیم آموخت، تا بتوانید با بررسی این نمودارها تحلیل کنید تا چه زمانی به خرید سکه و طلا بپردازید، تا ضرر نکرده و خرید شما به سود دهی برسد.

آموزش مفاهیم و روش‌های تحلیل نمودار قیمت طلا سکه

انواع نمودار قیمت طلا و سکه

نمودارهای تحلیل قیمت طلا و سکه، دارای دو بعد هستند. محور افقی در این نمودارها نشان‌دهنده زمان بوده و محور عمودی در این نمودارها نشان‌دهنده قیمت طلا و سکه است.

به ‌صورت کلی سه نمودار اصلی جهت بررسی و تحلیل تکنیکال قیمت طلا و سکه وجود دارد:

شمع ژاپنی در بورس

1-    نمودار خطی (Line)

ساده‌ترین نوع نمودار قیمت طلا و سکه است و فقط از یک خط تشکیل می‌شود. در این نمودار قیمت‌های انتهایی هر دوره به یکدیگر متصل شده و از اتصال این نقاط به یکدیگر یک خط ایجاد می‌شود که خط اصلی نمودار قیمت طلا و سکه به‌شمار می‌رود.

نمودارها را می‌توان در بازه‌های زمانی متفاوتی رسم کرد که این بازه‌های زمانی از بازه‌های کوتاه‌مدت یک دقیقه‌ای شروع شده و تا بازه‌های زمانی بلندمدت ماهانه نیز ادامه دارد.

نمودار خطی نمی‌تواند به‌طور هم‌زمان همه قیمت‌ها را نمایش دهد. این نمودار حرکات و تغییرات آینده و مورد انتظار را در اختیار تحلیلگران می‌گذارد.

نمودار خطی از دقت پایینی برخوردار بوده و ازهمین رو تحلیلگران بر این باورند که نمی‌توان از این نمودار، به ‌تنهایی استفاده کرد. این نمودار تنها زمانی برای استفاده مناسب است که تغییرات قیمت پایانی برای شما اهمیت داشته باشد.

۲. نمودار میله‌ای (Bar)

این نمودار جزئیات بیشتری را برای تحلیل نمودار قیمت طلا و سکه به ‌همراه دارد و دارای قیمت‌های باز شدن، قیمت‌های بالا رفتن، قیمت‌های پایین آمدن و قیمت‌های بسته شدن است.

این نمودار از کنار هم قرار گرفتن میله‌های مختلف به ‌وجود آمده است. هر کدام از این میله‌ها دارای دو خط افقی و عمودی هستند.این نمودار به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید چهار قیمت را مشاهده نمایید.

قیمتی که در قسمت بالایی میله در نمودار میله‌ای قرار دارد، نشان‌ دهنده بالاترین قیمت طلا و سکه بوده و پایین‌ترین قیمت طلا و سکه نیز در قسمت پایینی میله قرار گرفته‌ است.

خط افقی در نمودار میله‌ای که در سمت چپ میله قرار گرفته ‌است، قیمت باز شدن طلا و سکه و خط افقی سمت راست، قیمت بسته شدن طلا و سکه را نشان می‌دهد.

 اگر خط افقی سمت راست نمودار میله‌ای از خط افقی سمت چپ نمودار بالاتر بود، در واقع نشان‌دهنده بالا رفتن قیمت طلا و سکه بوده ‌است. و بالعکس اگر سمت راسته میل در نمودار میله‌ای پایین‌تر از سمت چپ آن قرار گرفته باشد، نشان‌دهنده کاهش قیمت در نمودار قیمت طلا و سکه است. این نمودار اطلاعات دقیق‌تر و بیشتری را نسبت ‌به نمودار خطی نشان می‌دهد.

۳‌- نمودار شمعی ژاپنی (Candlestick)

این نمودار به‌عنوان کامل‌ترین و بهترین نمودار برای تحلیل قیمت طلا و سکه بشمار می‌رود. این نوع از نمودارها هنگام بالا رفتن قیمت طلا و سکه به رنگ سبز نمایش‌داده‌ شده و هنگام پایین آمدن، با رنگ قرمز نشان داده می‌شود.

این امر به بالا رفتن راندمان کاری بسیار کمک خواهد کرد و خواندن نمودار قیمت طلا و سکه را بسیار آسان‌تر می‌کند.

این نمودار درواقع اطلاعات بسیار مفید و زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از این نمودار، می‌توانید قدرت بازار طلا و سکه و یا ضعف آن و همچنین انتظاراتی که از قیمت طلا و سکه می‌رود را تعیین کنید.

نمودار شمعی ژاپنی دارای قسمت‌های اصلی است که در زیر بررسی شده‌اند:

بدنه نمودار شمعی ژاپنی

قیمت باز شدن و قیمت بسته شدن طلا و سکه را نشان می‌دهد. این نمودار نیز همانند نمودار میله‌ای خوانده می‌شود، یعنی اگر سمت راست میله بالاتر از سمت چپ بدنه میله باشد، نشان ‌دهنده قیمت صعودی سکه و طلا است.

سایه نمودار شمعی ژاپنی

سایه، دامنه تغییرات قیمت طلا و سکه را در بازه زمانی مشخصی نشان می‌دهد. بالاترین قسمت سایه، بالاترین قیمت طلا و سکه را نشان داده و پایین‌ترین قسمت سایه در نمودار قیمت طلا و سکه پایین‌ترین قیمت طلا و سکه را در بازه زمانی مشخص، نشان می‌دهد.

نتیجه‌گیری در رابطه با نمودار قیمت طلا و سکه

طلا و سکه ازجمله ارزشمندترین کالاها برای داد و ستد به‌شمار می‌روند. در این مقاله به آموزش نحوه خواندن نمودار قیمت طلا و سکه پرداخته شد و به بررسی خواندن سه نوع مختلف از نمودارها پرداخته شد.

شما می‌توانید با استفاده از هر یک از این نمودارها به بررسی و تحلیل نمودار قیمت طلا و سکه بپردازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *