سکه طلا, سکه نیری

تفاوت سکه طلا قدیم و جدید

تفاوت سکه قدیم و سکه طلا جدید
3.4/5 - (19 امتیاز)

بسیاری از مردم وقتی نام سکه طرح قدیم را می‌شنوند، تصور می‌کنند که سکه طرح قدیم به سکه‌های ضرب شده در دوران پهلوی (محمدرضا پهلوی) و سکه طرح جدید به سکه‌های ضرب شده پس از انقلاب اسلامی در ایران اشاره دارد. باید بگوییم که این نظریه کاملا اشتباه است! در این مقاله به تفاوت سکه‌های طرح قدیم و جدید می‌پردازیم.

قیمت انواع سکه تابع قیمت سکه تمام طرح جدید است

قیمت سکه تمام که معیار مشخصی برای سنجش وضعیت بازار انواع سکه است، همواره به صورت طرح جدید (سکه امامی) و طرح قدیم (بهار آزادی) در بازار وجود داشته است. البته نرخی که عامل اصلی تعیین‌کننده قیمت سکه در بازار است و به نوعی وضعیت کلی بازار سکه را از نظر ثبات یا نوسان نرخ ارز بیان می‌کند، سکه تمام الگوی جدید (امامی) است. و معمولاً سکه‌های دیگر مانند نیم، ربع و گرمی تحت تأثیر نرخ سکه هستند اما علاوه بر سکه‌های تمام طرح‌های جدید (امامی) که از سال 1370 در بازار ضرب و توزیع شده بود، سکه تمام … طرح‌های قدیمی (بهار آزادی) نیز در بازار موجود بود.

به طور معمول قیمت این دو سکه در بازار آزاد مشابه بود و تمام سکه‌های طرح قدیم با اختلاف 1000 تا 3000 تومان ارزان‌تر از تمام سکه‌های طرح جدید در بازار عرضه می‌شد، اما از دو تا سه ماه پیش تفاوت قیمت وجود داشت. بین دو سکه بیشتر بود و اکنون حدود 25 تا 30 هزار تومان سکه تمام طرح جدید گرانتر از تمام سکه‌های طرح قدیم در بازار فروخته می‌شود.

تفاوت سکه طلا قدیم و جدید

سکه طرح قدیم خریدار ندارد

این روند به نوعی نشان می‌دهد که اثر قیمتی این نوع سکه طلا ضعیف‌تر از قبل شده و در حال خروج از چرخه خرید و فروش سکه است. موضوعی که به طور غیرمستقیم از سوی رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران نیز تایید شد.محمد کشتی آرای در این خصوص این چنین گفت: آنچه به عنوان نرخ اصلی سکه شناخته می‌شود، نرخ سکه تمام طرح جدید است. هیچ تقاضایی در بازار برای تمام سکه‌های طرح قدیم وجود ندارد و به همین دلیل تفاوت قیمت نسبت به تمام سکه‌های طرح جدید افزایش یافته است. نمی‌توان گفت که کل سکه طرح قدیم به طور کلی از بین رفته است، اما کاهش تقاضا مانع از عرضه آن در بازار شده است.

تفاوت سکه طلا قدیم و جدید

سکه‌های طرح جدید و طرح قدیم هر دو در زمان پس از انقلاب اسلامی در ایران هستند. یعنی هم سکه طرح قدیم و هم سکه طرح جدید (امامی) از نوع بهار آزادی است. پس از انقلاب اسلامی در ایران، سکه‌های بهار آزادی جایگزین سکه‌های پهلوی (به اصطلاح دوران شاه) شد. پس از انقلاب این سکه‌ها در دو نوع ضرب شد. یک سکه بهار آزادی که بین سالهای 1358 تا 1370 ضرب شد و به سکه طرح قدیم معروف است.

تصویر یک طرف این سکه مزین به نام حضرت علی تکرار سه مرتبه «علی» به خط تزیینی مقلا در داخل شش ضلعی و در زیر عبارت «بانک ملی ایران» نوشته شده است. روی دیگر آن عبارت است. این سکه بارگاه امام رضا (ع) با ذکر اولین بهار آزادی است. و دومی سکه بهار آزادی طرح جدید است که با طرح امام خمینی (ره) (رهبر انقلاب اسلامی ایران) همراه است و به همین دلیل در بین مردم به سکه امامی معروف است. از سال 1370 ضرب سکه بهار آزادی با طرحی جدید یا همان سکه امامی آغاز شد. این نوع سکه که به عنوان سکه طرح جدید در بازار عرضه می‌شود، یک روی آن تصویر بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و روی دیگر تصویر امام رضا (ع) است. سکه های طرح قدیمی اکنون تمام شده اند! امروزه سکه‌های قدیمی دیگر در بازار رایج نیستند و به ندرت خرید و فروش می‌شوند، زیرا این سکه‌ها دیگر سودی ندارند و کسانی که برای پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری سکه خریداری کرده‌اند، تمایل بیشتری به خرید سکه دارند.

سکه یک گرمی چیست؟

در بین سکه‌های بهار آزادی، سکه یک گرمی از سال 1390 ضرب شده است و به همین دلیل کمتر در بین مردم شناخته شده است. علت ظهور این نوع سکه در چرخه مالی کشور این بود که با افزایش قیمت سکه و کاهش قدرت خرید مردم، مردم برای دید و بازدید و هدیه دادن برای خرید سکه ایرانی آمده بودند. به همین دلیل بانک مرکزی تصمیم به ضرب سکه جدید با عیار بالاتر از پارسیان (سکه 1 گرمی 22 و پارسیان 18) برای رفع نیاز افرادی که قصد ضرب سکه یک گرمی را دارند، گرفت.

اصل بودن سکه های طلا

برای شناسایی یک سکه، باید آن را روی زمین بیندازید. با توجه به زنگ و صدای مداومی که تولید می‌کند و همچنین نوشته‌های واضح و مشخص روی آن، سکه‌های طلا را می‌توان تشخیص داد. راه دیگری برای شناسایی اصل وجود طلا و سکه از دیرباز نیش او بوده است. احتمالاً این حرکت را در فیلم‌ها، انیمیشن‌ها و حتی هنگام اهدای مدال به ورزشکاران دیده‌اید. این مشکل پیشینه تاریخی دارد. در گذشته برای اطمینان از اصالت و خلوص سکه‌های معمولی گاز می‌گرفتند که اگر سکه از طلای خالص باشد جای دندان‌ها روی آن باقی می‌ماند.

نکته: تنها مرجع قانونی برای تعیین عیار فلزات گرانبها در یک کشور موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است.

موارد کلی در مورد سکه طلا

  • خرید سکه طلا از واحدهای دارای مجوز فروش سکه باشد.
  • فقط سکه‌هایی با روکش وکیوم با برچسب هولوگرام بخرید تا برای فروش آن‌ها مشکلی نداشته باشید.
  • حتما قبل از خرید از مبادی مختلف مبادله‌ای خرید و فروش سکه استعلام قیمت کنید تا کلاه از دستتان نرود.
  • پیشنهاد ما به شما خرید سکه بانکی است زیرا ارزش اسمی این سکه‌ها تضمین شده است اما نمی‌توانید در مورد ارزش اسمی سکه‌های غیربانکی 100% اطمینان داشته باشید.
  • توجه داشته باشید که کنگره‌های اطراف سکه طلای اصلی و سکه بانکی کاملا یکنواخت، منظم و در فواصل زمانی معین است.
  • از سال 2007 سکه بخرید زیرا زمانی که آن‌ها فروخته می‌شوند با قیمت بالاتری خریداری می‌شوند.

سخن پایانی

اگر در زمینه سکه طلا سرمایه گذار هستید حتما با ضرب سال 1386 به بعد اقدام به خرید انواع جدید سکه طلا کنید حتما از مراکز تایید شده و مطمئن خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *